Ergoterapi

Ergoterapi

Ergoterapi  anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı  geliştiren  kişi merkezli bir sağlık mesleğidir (WFOT, 2010), kişilerin aktivitelerle sağlıklı, iyi olmasını sağlayan ve yaşam memnuniyetini artıran bir meslektir.

Ergoterapinin temel amacı; kendine bakım, iş ve üretici faaliyetler, oyun ve serbest zaman aktiviteleri ile kişilerin yaşam rollerini yerine getirmesi için anlamlı ve amaçlı aktiviteler kullanarak kişilerin günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sağlamak ve toplumsal katılımlarını artırmaktır. Ergoterapistler, otizm, serebral palsi, kas hastalıkları, ortopedik yaralanmalar,down sendromu, rett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluk, öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, mental retardasyon, az gören, hemipleji, duyu bütünleme problemi ve diğer tanıları almış veya tanısı bulunmayan özel gereksinimli tüm bireylerle çalışırlar.

Günlük yaşam aktiviteleri, kaba ve ince motor beceriler, sosyal beceriler, el göz koordinasyonu, gövde kontrolü, denge, oyun becerisi, akademik beceriler, ergonomik düzenlemeler, çevre düzenlemeleri, yardımcı araç önerisi, kognitif fonksiyonlar, duyu bütünleme/duyusal işlemleme, aile eğitimi çalışma alanlarından bazılarıdır.

Günlük yaşam aktiviteleri; yemek yeme, banyo yapma, tuvalete gitme, alış veriş yapma, tırnak kesme, saç tarama gibi hayatımızı sürdürmek için yapmamız gereken her şeyi içerir. Ergoterapistler müdahalelerini kişiye özgü tedavi programları oluşturarak ve gerekli yardımcı araçlar ve çevre düzenlemeleriyle sağlanabilecek en üst düzey bağımsızlık seviyesine ulaşmak üzere oluştururlar.

 

Ergoterapist Kimdir?

Toplumda yeni doğandan, yaşlı insanlara kadar birçok bireyin yaşadığını biliyoruz ve bu bireylerin birçok sorunları olduğunu da. İşte Ergoterapist yenidoğandan yaşlısına toplumdaki her bir bireyin günlük yaşamında maksimum bağımsızlığa ulaşmasını hedefler.

Ergoterapistler kişileri fiziksel, bilişsel, psikolojik, sosyal, kültürel özellikleriyle bir bütün olarak değerlendirir ve tamamen kişiye özel bir tedavi planı oluşturur. Evet, belki kişiye özel denildiğinde abartılıyor gibi düşünülebilir fakat gerçekten Ergoterapistler tam olarak kişiye yönelik ve onun zevklerine, hobilerine, mesleğine, aile yaşantısına uygun bir tedavi programı oluştururlar.

Peki, tedavi programından bahsettik peki ya bu tedavi programının içerisinde neler var? Öncelikle Ergoterapistler ‘aktivite temelli’ bir tedavi programı oluşturur bunu belirtelim. Örneklerine gelecek olursak;

-Bireylerin günlük yaşam içerisinde birçok aktivitesi olduğunu biliyoruz. Bunlar saç taramak, yemek yemek gibi bize basit gelen aktivitelerden araba sürmek, bilgisayarda çizim yapmak gibi daha karmaşık becerilere kadar uzayabilir. İşte bu aktiviteleri gerçekleştirmesinde ki sorunu çözüp gerekli becerilerin sağlanması için çalışmalar yapar.

-Birey yaşamında okul, ev, iş yeri, araba gibi birçok yerde bulunur. Bu yerlerde daha bağımsız olabilmesi için bireye özgü çevresel düzenlemeler yapar.

-Birey yaşamında bazı kısıtlılıklara maruz kalabilir ve yardımcı bir cihaza ihtiyaç duyabilir. Bu noktada Ergoterapist birey için yardımcı cihaz seçer veya tasarlar ve bireye eğitimini verir.

-Ergoterapistlerin bireyi bir bütün olarak ele aldığını söylemiştik. Kendimizden yola çıkarsak iş, okul hayatımızda aksaklıklar olduğunda bu bütün yaşamımızı etkiler. Bu yüzden ergoterapistler danışanına işe, okula dönüş (mesleki rehabilitasyon) programlarıyla yardımcı olur.

 

Ergoterapi Çalışma Alanları Neler?

 

 • Ergoterapistlerin;
 • Pediatrik Rehabilitasyon
 • Geriatrik Rehabilitasyon
 • Onkolojik Rehabilitasyon
 • Nörolojik Rehabilitasyon
 • Psikiyatrik Rehabilitasyon
 • Mesleki Rehabilitasyon
 • Toplum Temelli Rehabilitasyon
 • Az Gören Rehabilitasyon
 • Kardiyak Rehabilitasyon
 • Ergonomi
 • El Rehabilitasyonu 
 • Sanal Gerçeklik ve Robotik Rehabilitasyon gibi örnek verebileceğimiz çalışma alanları vardır.
Call Now ButtonHemen Ara